Kirjeldus
KETOKEHAD (KET): Ketoonid ehk ketokehad on orgaanilised happed, mis moodustuvad rasva lammutamisel maksas, kui glükoosi kasutamine energia saamiseks on häiritud insuliini puudulikkuse tõttu. Näiteks paastu ajal on organismi energiaallikaks salvestatud rasv ja sel perioodil sisaldab uriin sageli ketoone. Insuliinsõltuv diabeet (tüüp 1, noorukiea tüüp) võib põhjustada sarnase olukorra siis, kui olete ilma insuliinita. Insuliini defitsiidi korral ei suuda organism kasutada suhkruid energia tootmiseks. Tagajärjeks on happe mürgistus või ketoatsidoos, mis vajab viivitamatut ravi.
GLÜKOOS (GLU): Tervel inimesel tavaliselt puudub uriinis glükoos. Kui vere glükoositase tõuseb üle normi, hakkab glükoos uriiniga organismist väljuma. Seega on suhkur uriinis praktikas alati diabeedi märk.
Mission testribasid on lihtne kasutada:
- Võta hommikune uriinianalüüs puhtasse, kuiva nõusse.
- Võta purgist üks testiriba ja sule kohe purgikork. Ära puuduta testpadjakesi testriba otsas.
- Kasta testpadjakesed hetkeks (1-2 sekundiks) uriini sisse ja eemalda liigne uriin testriba vastu nõu äärt libistades/koputades. Alusta ajavõttu. Glükoosi tulemus on näha 30 sekundi möödumisel, ketokehade tulemus 40 sekundi möödumisel.
- Võrrelge testpadjakeste värve purgi etiketil asuva värvikaardiga. Etiketilt jälgige ka lühimat reaktsiooniaega iga testi jaoks. Värvimuutused mis leiavad aset peale kahte minutit ei oma diagnostilist tähtsust.
- Visake kasutatud riba minema.Säilivusaja ületanud testiribad on kasutuskõlbmatud.
Säilitage testribasid temperatuuril 15-30ºC.
Ärge hoidke ribasid päikesevalguse käes ega eemaldage purgist kuivatusaine pakikest.
Soojas, valges ja niiskes hoitud testribad ei pruugi näidata õiget tulemust.
Kasutusjuhend
Uriinianalüüsi reagentide ribad glükoosi ja ketokehade koduseks määramiseks
Pakendi infoleht
REF U031-021
Enesetestimiseks
Põhimõtted
Süsivesikud lammutatakse glükoosiks ja koos insuliiniga on see kehale energia allikaks. Kui veres pole piisavalt glükoosi, kasutab organism energia saamiseks enda rasvavarusid tootes neist ketoone. Kui organismis toodetakse püsivalt ketoone, tekib seisund, mida nimetatakse ketoosiks. Selline seisund võib tekkida madala süsivesikute sisaldusega dieedi korral.
Diabeetikutel võib selline haigusseisund olla tõsisem ja viia ketoatsidoosini, vere glükoositase püsib kõrge ja see omakorda suurendab terviseriske.
Uriinianalüüsi reagentide ribad on glükoosi (GLU) ja ketooni (KET) tuvastamiseks uriinis. Testriba on plastikriba, mille ühele otsale on kinnitatud glükoosi ja ketooni testpadjakesed.
Glükoositesti aluseks on ensümaatiline reaktsioon glükoosi ja peroksüdaasi ning kromogeeni vahel – viimane annab glükoosi olemasolu korral uriinis ühtlase rohelise kuni pruuni värvi.
Ketooni test põhineb ketoonide reaktsioonil nitroprussiidi ja atsetoäädikhappega, andes värvimuutuse heleroosast tumeroosani.
Võrreldes testriba testpadjakeste värvi värvikaardiga, saab kasutaja kindlaks määrata glükoosi ja ketoonide kontsentratsiooni uriinis.
Reaktiivide koostis

Reaktiiv |
Aeg |
Koostis |
Kirjeldus |
Glükoos (GLU) |
30 sek |
glükoosoksüdaas; peroksüdaas; kaaliumjodiid;
puhver; mittereageerivad koostisosad
|
Tuvastab glükoosisisalduse
50-100 mg/dL
(2,5-5,0 mmol/L)
|
Ketoonid (KET) |
40 sek |
naatriumnitroprussiidi; puhver
|
Tuvastab etüülatsetaathappe
2,5-5,0 mg/dL
(0,25-0,5 mmol/L)
|
Hoiatus ja ettevaatusabinõud
Enne testi tegemist lugege läbi kogu teave selles pakendi infolehes.
· Ainult uriinianalüüsiks. Mitte kasutada vereanalüüsiks.
· Ärge kasutage pärast kõlblikkusaega.
· Hoida lastele kättesaamatus kohas.
· Kasutamiseks in vitro diagnostikas. Ei tohi võtta seespidiselt.
· Kasutatud riba tuleb pärast testimist vastavalt kohalikele eeskirjadele ära visata.
Ladustamine ja käitlemine
- Hoida kuivas kohas temperatuuril 2–30 °C.
· Hoida külmumise eest. Kaitsta otsese päikesevalguse eest.
· Riba peaks kasutamiseni jääma suletud konteinerisse/pakendisse.
· Ärge kandke ribasid teise konteinerisse. Ärge eemaldage kuivatusainet konteinerist.
· Kirjutage konteineri sildile konteineri esmakordselt avamise kuupäev. 3 kuud pärast esmakordset avamist visake konteiner koos kasutamata ribadega ära. Pidev kokkupuude õhuga võib ribade reagendid hävitada, põhjustades ebatäpseid näitusid.
· Ärge kasutage ribasid, kui ribade kott on rebenenud või kahjustatud.
· Ärge puudutage ribal asuvaid testpadjakesi. Visake kahjustunud värvilised ribad ära.
Pakendi sisu
- ribad · värvikaart · pakendi infoleht
Vahendid, mis on testimiseks vajalikud ent ei sisaldu pakendis
- kasutatud taimer või käekell · imav materjal (nt paberrätik) · kasutatud testribade kogumismahuti (valikuline)
Testi tegemise juhised
Enne testimist laske testribal ja uriiniproovil soojeneda toatemperatuurini (15–30 °C).
- Eemaldage riba suletud konteinerist/pakendist ja kasutage seda nii kiiresti kui võimalik. Sulgege konteiner tihedalt pärast testriba väljavõtmist.
- Hoidke ribast kinni testpadjakestest kaugemast otsast. Kastke testpadjakesed täielikult värskesse uriini ja eemaldage kohe. Liigse uriini eemaldamiseks koputage testriba vastu uriinimahuti serva. (Vt joonis 1)
Märkus: kui soovite, võite hoida testriba uriinivoolus vähemalt 1-2 sekundit.
- Pärast riba eemaldamist uriinist viige riba serv viivitamatult kontakti absorbeeriva materjaliga (nt. majapidamispaber). Pange testriba horisontaalselt tasasele pinnale testpadjakestega ülespoole ja alustage aja lugemist. (Vt joonis 2)
- Tulemuste lugemine: glükoosi tulemused 30 sekundi ja ketoonid 40 sekundi järel. Võrrelge testpadjakeste värvust värvikaardil tooduga. Hoidke riba värvikaardi lähedal ja võrrelge hoolikalt. (Vt joonis 3)
Märkus. Tulemusi võib lugeda kuni 2 minutit pärast määratud kellaaegu.

Tulemuste lugemine
Tulemuste lugemiseks võrrelge testribal olevate testpadjakeste värvust värvikaardiga konteineril. Iga värviplokk vastab uriinis oleva analüüsitava aine kogusele.
Ootamatute või küsitavate tulemuste korral toimige järgmiselt:
- Kontrollige konteineri sildile või pakendile trükitud kõlblikkusaega. Kui kõlblikkusaeg on möödas, visake see konteiner/pakend ära ja korrake testi ribaga uuest konteinerist. Kontrollige ka konteineri esmase avamise kuupäeva. Kui sellest on möödunud kolm kuud, visake konteiner/pakend ära ja võtke kasutusele uus konteiner/pakend.
- Kontrollige, kas kasutamata testribade värv on muutunud. Kui ribade värv on muutunud, ärge kasutage neid ribasid vaid korrake testi võttes kasutusele ribad uuest konteinerist/pakendist.
Oodatavad väärtused
- Glükoos: Tavaliselt võib uriiniga erituda väga väike kogus glükoosi.1 Glükoosisisaldust uriinis loetakse ebanormaalseks kui see on püsivalt kuni 100 mg/dL
- Ketoonid: ketoone tavaliselt uriinis ei esine. Füsioloogilise stressi ajal nagu paastumise, raseduse, füüsilise pingutusem korral võib uriinis tuvastada ketokehasid.2–4 Nälgimise või muude süsivesikute ainevahetuse ebanormaalsete olukordade korral võib uriini ilmuda suures kontsentratsioonis ketokehasid varem kui ketoonid ilmuvad vereseerumisse.5
Piirangud
On olemas võimalus, et see test võib anda vale tulemusi. Enne meditsiiniliste otsuste tegemist pidage nõu oma arstiga.
Märkus. Testi võivad mõjutada ained, mis põhjustavad uriini ebanormaalset värvust, näiteks asovärve sisaldavad ravimid (nt Pyridium®, Azo Gantrisin®, Azo Gantanol®), nitrofurantoiin (Microdantin®, Furadantin®) ja riboflaviin.6
1. Glükoos: Reagendi piirkond ei reageeri laktoosi, galaktoosi, fruktoosi ega muude metaboolsete ainetega ega ravimite metaboliitidega (nt salitsülaadid ja nalidiksiinhape). Tundlikkus võib väheneda kõrge erikaaluga (> 1,025) uriini ja askorbiinhappe kõrge kontsentratsioon ≥ 25 mg/dL korral. Kõrge ketoonide tase ≥ 100 mg/dL võib põhjustada vale-negatiivsed glükoosi tulemusi vähese glükosuuria olemasolu korral(50–100 mg/dl).
2. Ketoon: test ei reageeri atsetooni ega ß-hüdrobutüraadiga.6 Kõrge pigmendi sisaldusega uriin ja muud ained, mis sisaldavad sulfhüdrüülrühma, võivad aeg-ajalt anda reaktsioone (±).7
Omadused
Testribade tööomadused põhinevad nii laboratoorsetel kui ka kliinilistel testidel. Testi tundlikkus sõltub mitmest tegurist: värvitaju varieeruvus; inhibeerivate tegurite olemasolu või puudumine; ja valgustingimused mille all riba loetakse.
Bibliograafia
1.Shchersten B, Fritz H. Subnormal Levels of Glucose in Urine. JAMA 201:129-132, 1967.
2.McGarry JD, Lilly. Lecture, 1978: New Perspectives in the Regulation of Ketogenesis. Diabetes 28: 517-523 May, 1978.
3.Williamson DH. Physiological Ketoses, or Why Ketone Bodies? Postgrad. Med. J. (June Suppl.): 372-375, 1971.
4.Paterson P, et al. Maternal and Fetal Ketone Concentrations in Plasma and Urine. Lancet: 862-865; April 22, 1967.
5.Fraser J, et al. Studies with a Simplified Nitroprusside Test for Ketone Bodies in Urine, Serum, Plasma and Milk. Clin. Chem. Acta II: 372-378, 1965.
6.Henry JB, et al. Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods, 20th Ed. Philadelphia. Saunders. 371-372, 375, 379, 382, 385, 2001
7.Tietz NW. Clinical Guide to Laboratory Tests. W.B. Saunders Company. 1976.
Sümbolite register

Katrin –
Kasutasin neid ribasid, kui raviskeemi lisati Forxiga. No ja saingi ketokehad uriini! Ja ribad näitasid selle kenasti ära.