T1D ja Forxiga: minu esimesed 5 päeva

Viimasel endokrinoloogi külastusel raputati mind mu harjumuspärasest raviskeemist välja. Arsti statement oli selge – kui me midagi raviskeemis ei muuda, siis ei juhtu ka mitte midagi ehk siis minu puhul ei aita isegi sensor madalamaid glükohemosid saada. Teiseks – minu suremise riski südame-veresoonkonna haigusesse tuleks vähendada ja kergem kere oleks kenam vaadata 🙂 Olgu, see viimane oli minu statement.

Seega – mulle kirjutati välja Forxiga!
Ma võin end päeva jooksul kümneid kordi süstida, aga iga uus tablett tekitab mu peas korraliku vastuseisu (mu 99-aastasel vanaemal on sama jama – tema arvab, et tablette võttes võib narkomaaniks saada. Isegi diureetikume võttes. Mina kardan kõige harvemini esinevaid raskeid kõrvaltoimeid, mis esinevad 1:10 000 nagu ma oleks mingi väljavalitu)

Harjutasin end Forxiga mõttega esmalt seda pikalt mitte välja ostes. Seejärel tegin ostu ära ja hoidsin ravimikarpi nähtaval kohal köögilaual. Ja oi kui palju põhjuseid ma leidsin, miks alustamist ikka järgmisele päevale lükata 🙂 Aga täna on siis see päev, kui esimene tablett läks minu sisekosmosesse oma tööd tegema.

Mul on köögis Värska vee varu (arvestusega 1,5 l päeva kohta) ja mobiilis alerdid veejoomise meeldetuletuseks. Vedelikutarbimist rõhutatakse Forxiga infomaterjalides ja Facebooki gruppides kõige sagedamini. Eks ikka selle võimaliku ketoatsidoosi ohu tõttu. Kahjuks ei lähe kohv veetarbimise arvestusse. Ketokehade testimiseks on nüüd laual ka testribad.
Teine üllatus, mis Forxiga võib tuua, on uro-genitaaltrakti infektsionid. See on ikka nii jabur, et ravides ühte haigust, võid endale kaasa saada mõned teised mured. Mõne isegi võimaliku letaalse lõppega… Oh, millesse ma lasin end mässida?

Põhimõtteliselt näeb mu päevane ravimikokteil välja selline nagu pildil. Enamus neist MUST ja ülejäänud NICE TO HAVE.

 

1 päev. Enne tableti neelamist tegin esimese ketokehade proovi: KET +/- . Tunni aja möödudes esimese tableti neelamisest oli enesetunne kehv mis kehv, pidevalt äravajumise ja palaviku tunne, vererõhk 160/80 (ärevus, paanika-jaanika?), KET ikka +/-. Viskasin end paariks tunniks pikali ja see tegi enesetunde taas reipamaks. Humalogi olen päeva jooksul teinud vaid 7Ü, sest ma tõesti ei tea, kui palju mu insuliini vajadus väheneb. No ja hirm hüposse kukkumise ees on samuti kuklas tiksumas. Olen jõudnud korduvalt mõelda, et homme ma seda tabletti ei võta.
Päeva kokkuvõte:
Vedeliku tarbimine:1,5 l + 4 tassi kohvi
Forxiga 5mg x 1
Humalog: 7 ühikut päevas
Tresiba100: 14 ühikut õhtul
Lähen magama  VS 17mmol/l ja xDrip+ ennustab, et kella 3 öösel on suhkur 8 mmol/l. Mul pole õrna aimugi, mida teeb Forxiga öösel mu suhkruga.

2 päev. Hommikune suhkur 10. Hetkel olen valmis täna taas tabletti neelama 🙂 Huvitav, kas peaksin täna õhtul Tresiba annust vähendama?
Kuni lõunasöögini liugles veresuhkur enamvähem ilusti 12 mmol peal. Endiselt pisut peata olekus ei teinud ma 40g süsivesikute peale lõuna ajal rohkem Humalogi kui vaid 1ü. Sealt läks kõik jälle lappama. Suhkur pani 20-tesse…  Tegin 2ü juurde ja see hakkas tööle 3 tundi hiljem Vs on 18, xDrip soovitab juurde teha 1,5ü. Eks ma pean vist sõna kuulama 🙂 Ketokehad täna kõik negatiivsed.
Päeva kokkuvõte:
Vedeliku tarbimine: 2l + 4 tassi kohvi
Forxiga 5mg x 1
Humalog: 7ü päevas
Tresiba100: 14ü õhtul
Eilne päev kordub: lähen magama 17 suhkruga ja – oh-sa-pagan – xDrip lubab hüpot juba kell 4 varahommikul. Magame-vaatame!

3 päev. Kell 5.30 ajas kummaline tunne mind voodist välja. Sensor näitas 9 mmol, aga tunne oli
sellise näidu jaoks liiga veider. Näpuotsa tulemus 6,3 mmol. Start söömisele! Jabur, eks ole!
Aga mu kere on selle aasta jooksul harjunud kõrgemate väärtustega ja 6 mmol on juba vägagi hüpo.
Mida ma tahtsin siin jagada, on Forxiga toimet iseloomustav graafik- 8 mmol VS langust ilma insuliinita! Forxiga sai selle eest minult maksimum punktid! 🙂
Kahjuks päev nii ilusasti ei jätkunud- päev kui viie kõrge küüruga kaamel, aga sain vähemalt sotti, et päris ilma Humalogita ikka hakkama ei saa. Üks segav kõrvaltoime on mul siiski tekkinud- see on uimasus või selline väike pearinglus. Mitte nii tugev, et ma pikali läheksin, aga piisav, et seda märgata.
Otsustasin täna õhtul Tresiba annust vähendada ja vaadata, mis järgmistel päevadel, õigemini hommikutel saama hakkab.
Päeva kokkuvõte:
Vedeliku tarbimine: 1,5l + 2 tassi kohvi
Humalog: 6ü päevas
Tresiba100: 12 ü
KET negatiivne, suhkur vastupidi väga positiivne. Ravim töötab 🙂
Magama lähen 20 -lt alla kihutava suhkruga. Kella 5-ks hommikul peaksin olema 10 peal ja seda siis insuliinide mõjul kuna Forxigat pole võimalik xDripi algoritmi kuidagi sisestada.  Kuhu ma tegelikult oma suhkrutega maandun, selgub lähema 8 tunni pärast.

4 päev. Hommik algas selliselt – kõik, mis jääb alla 12, on minu jaoks super tulemus. Vaatame, millise pildi saan õhtul postitada. 

 

 

 

 

 

 

Lappame, lappame….. Ja ma tõesti ei saa aru, kui palju peaksin Humalogi 10 g süsivesikute jaoks nüüd Forxiga foonil tegema? Lõuna ajal söödud 40 g süsivesikuid tuli 2 ü Humalogiga 4 tunni pärast 6mmol-le. Teoorias väga hea, aga minu kerele praegu veel pisut liiga madal koos vastavate sümptomitega. Mis pani mind taas kiiresti süsivesikuid kugistama – 70 g kokku ja need ei ole 3 ü Humalogi peale kella 22 -ks veel raasugi reageerinud. Kogemused on näidanud, et ei maksa süstimisega hoogu minna kuna mingil hetkel need väikesed sutsud kumuleeruvad ja ma leian end taas higise ja värisevana köögist.
Kopsupõletikku on ka lihtsam ravida – 7-10 päeva kindla raviskeemiga antibiootikumikuur. Siin aga mõõda ja mõtle ja pole mingeid valemeid, mille järgi endale optimaalseid insuliini annuseid arvutada. Hommikul oleks insuliinitundlikkus justkui 4, õhtuks muutub see aga olematuks…
Päeva kokkuvõte:
Tubli kuhi hävinenud närvirakke. Tahaks tõesti kellegi teise kogemusi kuulda, kuidas neid insuliini annuseid paika saada. (Palun kirjutage mulle!)
Vedeliku tarbimine: 2l +2 tassi kohvi
Humalog: 8 ü
Tresiba 100: 12 ü
KET neg.
xDrip lubab hommikul kella 5-ks taas normaalseid VS väärtusi 🙂

5 päev. Tõmban siinkohal oma logiraamatule kriipsu alla. Jään Forxigat võtma. Ilmselt kuni järgmise endokrinoloogi visiidini, mis peaks olema veebruaris. Seni katsun õhtustele VS tõusudele mingi adekvaatse lähenemise leida. Kuna Tresiba annust sai vähendatud, siis proovin järgmistel õhtutel ehk teha Humalogi arvestusega 1ü = 2 mmol.

Päeva kokkuvõte:
Vedeliku tarbimine: 2 l + 3 tassi kohvi (Ootan pikisilmi, millal see suur vedeliku tarbimine kaalule mõju avaldama hakkab :))
Humalog: 10 ü
Tresiba 100: 12 ü
Kogu päeva insuliini kogus 22 ü (no ilmselt peaks ikka pisut suurem olema, arvestades õhtusi kõrgeid VS väärtusi).
KET neg.
xDrip lubab hüpot hommikul kella 5-ks. Magame- tunnetame 🙂
Luban 30 päeva pärast veelkord oma tulemustest pajatada. Seniks aga toredat advendiaega meile kõigile!

Postitused puuduvad.

Avalda arvamust