Praktilised nõuanded

Ägedad haigused, eriti kui nendega kaasneb palavik, on insuliinravi saavatel diabeedihaigetel alati tõsiseks väljakutseks. Põletikuline haigus tõstab tavaliselt veresuhkru taset märkimisväärselt. Miks see nii on ja mida saame ise oma seisundi kontrollimiseks ära teha?

 

Miks insuliinivajadus suureneb?

Haigus on keha stressiseisund, mille käigus suureneb insuliini antagonistide (ehk insuliini toimele vastutöötajate) sekretsioon. Selle tulemusena on  insuliin vähem efektiivne ja veresuhkru kontrolli all hoidmiseks diabeetiku insuliinivajadus suureneb.

Tervetel inimestel suurendab kõhunääre automaatselt insuliini sekretsiooni, hoides sel moel veresuhkru taset normis. Diabeetik peab insuliiniannuseid suutma ise kohandada lähtudes oma veresuhkru tasemest.

 

Insuliini annuste suurendamine

Haiguspäevadel tuleks veresuhkru taset mõõta esialgu iga kahe tunni tagant.Täiendavaid kiire (lühikese) insuliini annuseid manustatakse iga 2 kuni 4 tunni järel vastavalt mõõtmistulemustele lisaks sellele insuliini annusele, mida süstitakse söödud süsivesikute jaoks.

Haiguspäevadel on soovitav hoida veresuhkru taset vahemikus 8-10 mmol/l. Kui veresuhkur on üle 10 mmol/l, on vaja täiendavaid kiiretoimelise insuliini süsteid. Üks lisaühik kiiret (lühikest) insuliini vähendab veresuhkru taset keskmiselt 1-4 mmol/l, sõltuvalt individuaalsest insuliinitundlikkusest. Reegel 100 võib aidata leida õige lisainsuliini annuse.

 

Teadke 100-reeglit

Arvutage oma päevane insuliini doos liites pikatoimelisele insuliinile päeva jooksul tehtud kiiretoimelise (lühikese) insuliini annused.
Näit. saate 60 ühikut kokku.

(Artikli autor kasutab Libre+Miaomiao+xDrip+ kombinatsiooni, kuhu märgib kõik tehtud insuliini annused. Aternatiivina sobivad ka diabeedipäevikusse tehtud sissekanded, et leida 24 tunni insuliini doos. Kui elektroonsed või kirjalikud märkmed puuduvad, on raske täpset doosi arvutada)

 

Jagage 100 ööpäevase insuliini annusega

100/60= 1,66

Selle näite korral langetab 1 lisaühik kiiretoimelist insuliini  veresuhkrut 1,66 mmol/l võrra ehk see on teie insuliinitundlikkus.

 

Arvutame lisainsuliini annuse:

Mõõdetud VS tase – eesmärk VS tase = lisainsuliini annus
                 insuliinitundlikkus

ehk pannes võrrandisse numbrid

15 mmol/l – 8 mmol/l = 4 ühikut kiiretoimelist insuliini
                1,66

Haiguspäevadel vähendavad stressihormoonid (adrenaliin, kortisool) süstitud insuliini efektiivsust ja lisainsuliini vajadus võib olla tavalisest suurem. Kui teie veresuhkru tase tõuseb jätkuvalt sõltumata lisainsuliini annusest, võib lisainsuliini kogust suurendada 30-50% tavalisest annusest, mõõtes veresuhkru taset iga 1-2 tunni järel ning juues samal ajal ka palju mineraalvett.

Stressihormoonide tase organismis võib suureneda ka kroonilise valu korral ja viia insuliiniannuste märkimisväärsele suurenemisele.

Kui on olemas  kodune ketokehade määramise võimalus (verest või uriinist), tuleks seda kasutada ja tulemuste järgi tegutseda.

Kui teie üldine enesetunne on märkimisväärselt halvenenud, peate otsima erakorralist abi.

 

Ketoonide enesetestide tulemuste tõlgendamine

 

Sõrmeotsa verest mmol/l Uriini testriba

(+, ++, +++)

Mida peaksid tegema
<0,6 Muutusteta või väike muutus (+) Normaalne tulemus. Erimeetmete vajadust ei ole. Kui teie VS on kõrgenenud, kasutage kiiretoimelist insuliini vastavalt oma raviarsti juhistele.
0,6 – 1,5 ++ Ketoonide tase veidi kõrgenenud. Kui VS on >10 mmol/l, kasutage kiiretoimelist insuliini vastavalt oma raviarsti juhistele. Kontrollige 2 tunni pärast veresuhkrut ja ketoone.
1,5 -3,0 +++ Suurenenud ketoatsidoosi oht. Tarbige rohkem vedelikku. Manustage kiiretoimelist insuliini (näiteks 30 – 50% rohkem), kui oleks vajalik ainult kõrge veresuhkru korrigeerimiseks. Halva enesetunde või veresuhkru taseme languse korral pöörduge EMOsse.
>3,0 +++ Ketoatsidoosi kõrge oht. Pöörduge viivitamatult EMOsse

 

Mõne päeva vältel esinevat kerget palavikku ravitakse tavaliselt täiendava insuliiniga. Haiguse progresseerumisel võib osutuda vajalikuks suurendada ka pikatoimelise insuliini annust. Pikatoimelist baasinsuliini võib olla vaja suurendada kuni 25% iga kraadi kohta, mis ületab hommikul kaenla alt mõõdetuna 37,5ºC. See vähendab kiiretoimelise insuliini lisamise vajadust, ehkki võib olla vaja täiendavaid annuseid. Vaatamata insuliiniannuse tõusule tuleb teie veresuhkru taset jälgida iga kahe kuni nelja tunni järel.

 

Joomine ja söömine haiguspäevadel

Dehüdratsiooni vältimiseks on lisaks insuliiniannuste lisamisele oluline ka rohke vedeliku tarbimine.

Kõrge veresuhkur suurendab uriinieritust ja haigus – eriti palavik – suurendab higistamist ja kuivatab seetõttu keha.

Dehüdratsiooni vältimiseks peaks täiskasvanud inimene haiguspäevadel jooma vähemalt 1,5–2 liitrit vedelikku (mineraalvesi, lahjendatud mahl, supid jne). Sobiv vedeliku manustamise kiirus on 1-2 dl/tunnis.

Samuti tuleks tagada piisav süsivesikute tarbimine, isegi kui söögiisu ei ole. Haiguspäevadel on soovitatav tarbida mingil kujul vähemalt 150 g süsivesikuid.

Püsime kodus, peseme käsi ja jääme terveks!

Allikad:

https://www.terveyskyla.fi/
http://www.diabetesandme.hscni.net/
26 aastat isiklikku T1D staaži ja terve mõistus