Forxiga. Kolm kuud hiljem

Vahepeal on juhtunud paljugi. Täna ma enam Forxigat ei võta. Võib-olla, kui ma oleks kõike seda, mida ma täna tean,  teadnud enne ravimiga alustamist, oleksin olnud selleks paremini ettevalmistatud ja mõnedki emotsionaalsed reageeringud oleks jäänud olemata. Aga oskan anda mõned soovitused T1D-le, kellele lisatakse raviskeemi Forxiga.

Ole valmis langetama oma pika insuliini annust. Kuna Forxiga viib edukat uriini kaudu organismist suhkrut välja, võib osutuda vajalikuks mõningane pika insuliini annuse korrigeerimine, et vältida hommikuseid hüposid. Ise langetasin Tresiba annust 2 ü võrra.

Sagedase pissimise tõttu pööra tähelepanu vedeliku tarbimisele. Seadsin oma nutikellale igaks täistunniks alarmi, et jooksin 1 klaasi vett sel ajal.

Pead ise nii tark olema, et otsid turult ketokehade määramise vahendid, sest perearstikeskuses Sa seda teha ei saa (no vähemalt minul läks sedasi) ja arst ei pruugi Sulle ketokehade määramise vajalikkust eraldi rõhutada. Ravi alguses kasutasin uriini testribasid, mis olid odavad, et ilma süümepiinadeta päevas 3-4 korda mõõtmisi teha. Hiljem, kui enesetunne juba väga kehvaks läks, ostsin testribad ketokehade verest määramiseks koos spetsiaalse glükomeetriga (ketomeeter? Kuna see määrab ka veresuhkrut, on vist mõistlik nimetada ikka glükomeetriks).

NB, NB, NB!!! Forxiga langetab vererõhku.  Kui võtad vererõhu ravimeid, siis võib osutuda vajalikuks vähenda annuseid. Muidugi räägi sellest enne oma endokrinoloogi või kardioloogiga või perearstiga. Minul läks enesetunne käest ära 2 kuud pärast Forxiga raviga alustamist. 24tunni vererõhu monitooring näitas süstoolseks rõhuks 115-127 (minu tavaline 135-140), mis pani kõrvad kumisema ja tekitas meeletu unisuse, väsimuse ja mõtete hangumise. Selle uuringu tulemusena vähendas perearst vererõhuravimi annust.

Veebruarikuu lõpuks olid veres ketokehad tõusnud tasemeni, mille korral Forxiga ravi ei lubata alustada (veres >=0,6 mmol/l ja uriinis >=1+). Seega sai Forxiga ravi selleks korraks lõpetatud. Arvan, et minu puhul siis alatiseks. Vot ei teagi, mida kõigi väljaostetud ravimikarpidega teha…

Forxiga mõju veresuhkrule. Jah, sain oma glükohemo nõks allapoole. Seega see ravim tõesti töötab. Oodatud kaalulangust selle aja jooksul ei täheldanud. Aga see ilmselt sõltub suu suurusest 🙂

Praegusel covidi-perioodil on kohane märkida, et viirushaiguse põdemise ajal tuleks Forxiga kasutamine samuti katkestada.

Kui kellelgi on jagada positiivseid kogemusi Forxiga kasutamisest, siis on need oodatud. Luban, et paneme need oma kodulehele ja Facebooki lehele üles 🙂

 

 

 

Postitused puuduvad.

Avalda arvamust