Title Image

Blog Large Image Whole Post

Midagi pole parata – mälu veab alt

Järgnev postitus on 50+ diabeetikutele, sest nooremad seda nagunii ei usu 🙂
Nimelt see on ikka tõsi küll, et diabeedi staaži kasvuga (ja ka vanusega) hakkab mälu aegajalt trikitama. Kui olmeliste situatsioonide korral saad mälu viperused naljaks pöörata, siis tõsisemate terviseriskide puhul on paslikum sellest hoiduda ehk oma ravimeid tuleb võtta iga päev. See muutub järjest olulisemaks siis, kui lisandub uusi “tõsiseid” ravimeid, mille puhul “ravimivabade päevade” korral suureneb tõsine risk tervisele (näit. insuldi risk).
Kuidas tabletikarp siin aitab?
– Sul on ülevaade päevaste ravimite võtmise/mitte võtmise kohta (paraku kõigil ravimitel ei ole veel blistrile nädalapäevi märgitud, seega tabletikarp aitab sellisel juhul hädast välja)
– aitab vältida situatsiooni, et hommikul ravimeid võtma hakates avastad, et ravim/ravimid on otsas (hullult sage situatsioon, isegi insuliinidega)
Et tabletikarp oma rolli saaks täita, pead kord nädalas leidma aega, et see taas täita kõigi oma vajalike ravimitega.
Meie e-poest leiab sobiva tabletikarbi nii see, kes võtab kõik oma ravimid sisse hommikul, kui ka see, kes peab päevased ravimid jagama kolmele -neljale manustamise korrale. Uuri lähemalt: https://sugarmill.eu/too…/tooted-diabeetikule/tabletikarp/

0

Forxiga. Kolm kuud hiljem

Vahepeal on juhtunud paljugi. Täna ma enam Forxigat ei võta. Võib-olla, kui ma oleks kõike seda, mida ma täna tean,  teadnud enne ravimiga alustamist, oleksin olnud selleks paremini ettevalmistatud ja mõnedki emotsionaalsed reageeringud oleks jäänud olemata. Aga oskan anda mõned soovitused T1D-le, kellele lisatakse raviskeemi Forxiga.

Ole valmis langetama oma pika insuliini annust. Kuna Forxiga viib edukat uriini kaudu organismist suhkrut välja, võib osutuda vajalikuks mõningane pika insuliini annuse korrigeerimine, et vältida hommikuseid hüposid. Ise langetasin Tresiba annust 2 ü võrra.

Sagedase pissimise tõttu pööra tähelepanu vedeliku tarbimisele. Seadsin oma nutikellale igaks täistunniks alarmi, et jooksin 1 klaasi vett sel ajal.

Pead ise nii tark olema, et otsid turult ketokehade määramise vahendid, sest perearstikeskuses Sa seda teha ei saa (no vähemalt minul läks sedasi) ja arst ei pruugi Sulle ketokehade määramise vajalikkust eraldi rõhutada. Ravi alguses kasutasin uriini testribasid, mis olid odavad, et ilma süümepiinadeta päevas 3-4 korda mõõtmisi teha. Hiljem, kui enesetunne juba väga kehvaks läks, ostsin testribad ketokehade verest määramiseks koos spetsiaalse glükomeetriga (ketomeeter? Kuna see määrab ka veresuhkrut, on vist mõistlik nimetada ikka glükomeetriks).

NB, NB, NB!!! Forxiga langetab vererõhku.  Kui võtad vererõhu ravimeid, siis võib osutuda vajalikuks vähenda annuseid. Muidugi räägi sellest enne oma endokrinoloogi või kardioloogiga või perearstiga. Minul läks enesetunne käest ära 2 kuud pärast Forxiga raviga alustamist. 24tunni vererõhu monitooring näitas süstoolseks rõhuks 115-127 (minu tavaline 135-140), mis pani kõrvad kumisema ja tekitas meeletu unisuse, väsimuse ja mõtete hangumise. Selle uuringu tulemusena vähendas perearst vererõhuravimi annust.

Veebruarikuu lõpuks olid veres ketokehad tõusnud tasemeni, mille korral Forxiga ravi ei lubata alustada (veres >=0,6 mmol/l ja uriinis >=1+). Seega sai Forxiga ravi selleks korraks lõpetatud. Arvan, et minu puhul siis alatiseks. Vot ei teagi, mida kõigi väljaostetud ravimikarpidega teha…

Forxiga mõju veresuhkrule. Jah, sain oma glükohemo nõks allapoole. Seega see ravim tõesti töötab. Oodatud kaalulangust selle aja jooksul ei täheldanud. Aga see ilmselt sõltub suu suurusest 🙂

Praegusel covidi-perioodil on kohane märkida, et viirushaiguse põdemise ajal tuleks Forxiga kasutamine samuti katkestada.

Kui kellelgi on jagada positiivseid kogemusi Forxiga kasutamisest, siis on need oodatud. Luban, et paneme need oma kodulehele ja Facebooki lehele üles 🙂

 

 

 

0

Uus sidrunimaitseline glükoosigeel HYPO-FIT

Meie glükoosigeelide valikusse lisandus sidrunimaitseline glükoosigeel HYPO-FIT.
See on intensiivse sidrunimaitsega geel, mida peab vähemalt ühe korra proovima. Ja siis jäädki seda kasutama. Järele proovitud 🙂
Pakendi tagaküljelt leiate tähise “ZITRONE”.
See glükoosigeel on müügil üksikpakendina.

Lisaks sidrunimaitselisele HYPO-FIT glükoosigeelile tõime turule ka lisamaitseaineteta glükoosigeeli HYPO-FIT, mis maitseb lihtsalt magusalt nagu glükoos 🙂
Selle pakendi tagaküljel on tähis “NO FLAVOR”.
Seda glükoosigeeli saate osta üksikpakendina kui ka kümme-pakina.

Üks fooliumpakike HYPO-FIT glükoosigeeli sisaldab 18 g geeli, millele vastab 13.4 g süsivesikuid. Ehk siis üks pakike tõstab veresuhkrut 2 mmol.
Geel sisaldab sahharoosi, glükoosi, fruktoosi ja vett.

Fooliumpaki avamine toimub ikka rebides. Rebimise koht on pakendil tähistatud sälguga. Hoida temperatuurivahemikus 5°- 60°C.

Ahjaa, meie 1WW ja 2WW glükoosigeelid jäävad samuti endiselt müügile! Seega on nüüd valikus sidruni-, apelsini- ja maasikamaitselised glükoosigeelid. Lisaks lisamaitseaineteta naturaalne glükoosigeel.

Ühe geelipaki hind on 2.50 eur.
Kümme-paki hind on 24 eur.
Kõik meie e-poes müüdavad glükoosigeelid on toodetud Euroopa Liidus.

Geel tasku!

 

0

T1D ja Forxiga: minu esimesed 5 päeva

Viimasel endokrinoloogi külastusel raputati mind mu harjumuspärasest raviskeemist välja. Arsti statement oli selge – kui me midagi raviskeemis ei muuda, siis ei juhtu ka mitte midagi ehk siis minu puhul ei aita isegi sensor madalamaid glükohemosid saada. Teiseks – minu suremise riski südame-veresoonkonna haigusesse tuleks vähendada ja kergem kere oleks kenam vaadata 🙂 Olgu, see viimane oli minu statement.

Seega – mulle kirjutati välja Forxiga!
Ma võin end päeva jooksul kümneid kordi süstida, aga iga uus tablett tekitab mu peas korraliku vastuseisu (mu 99-aastasel vanaemal on sama jama – tema arvab, et tablette võttes võib narkomaaniks saada. Isegi diureetikume võttes. Mina kardan kõige harvemini esinevaid raskeid kõrvaltoimeid, mis esinevad 1:10 000 nagu ma oleks mingi väljavalitu)

Harjutasin end Forxiga mõttega esmalt seda pikalt mitte välja ostes. Seejärel tegin ostu ära ja hoidsin ravimikarpi nähtaval kohal köögilaual. Ja oi kui palju põhjuseid ma leidsin, miks alustamist ikka järgmisele päevale lükata 🙂 Aga täna on siis see päev, kui esimene tablett läks minu sisekosmosesse oma tööd tegema.

Mul on köögis Värska vee varu (arvestusega 1,5 l päeva kohta) ja mobiilis alerdid veejoomise meeldetuletuseks. Vedelikutarbimist rõhutatakse Forxiga infomaterjalides ja Facebooki gruppides kõige sagedamini. Eks ikka selle võimaliku ketoatsidoosi ohu tõttu. Kahjuks ei lähe kohv veetarbimise arvestusse. Ketokehade testimiseks on nüüd laual ka testribad.
Teine üllatus, mis Forxiga võib tuua, on uro-genitaaltrakti infektsionid. See on ikka nii jabur, et ravides ühte haigust, võid endale kaasa saada mõned teised mured. Mõne isegi võimaliku letaalse lõppega… Oh, millesse ma lasin end mässida?

Põhimõtteliselt näeb mu päevane ravimikokteil välja selline nagu pildil. Enamus neist MUST ja ülejäänud NICE TO HAVE.

 

1 päev. Enne tableti neelamist tegin esimese ketokehade proovi: KET +/- . Tunni aja möödudes esimese tableti neelamisest oli enesetunne kehv mis kehv, pidevalt äravajumise ja palaviku tunne, vererõhk 160/80 (ärevus, paanika-jaanika?), KET ikka +/-. Viskasin end paariks tunniks pikali ja see tegi enesetunde taas reipamaks. Humalogi olen päeva jooksul teinud vaid 7Ü, sest ma tõesti ei tea, kui palju mu insuliini vajadus väheneb. No ja hirm hüposse kukkumise ees on samuti kuklas tiksumas. Olen jõudnud korduvalt mõelda, et homme ma seda tabletti ei võta.
Päeva kokkuvõte:
Vedeliku tarbimine:1,5 l + 4 tassi kohvi
Forxiga 5mg x 1
Humalog: 7 ühikut päevas
Tresiba100: 14 ühikut õhtul
Lähen magama  VS 17mmol/l ja xDrip+ ennustab, et kella 3 öösel on suhkur 8 mmol/l. Mul pole õrna aimugi, mida teeb Forxiga öösel mu suhkruga.

2 päev. Hommikune suhkur 10. Hetkel olen valmis täna taas tabletti neelama 🙂 Huvitav, kas peaksin täna õhtul Tresiba annust vähendama?
Kuni lõunasöögini liugles veresuhkur enamvähem ilusti 12 mmol peal. Endiselt pisut peata olekus ei teinud ma 40g süsivesikute peale lõuna ajal rohkem Humalogi kui vaid 1ü. Sealt läks kõik jälle lappama. Suhkur pani 20-tesse…  Tegin 2ü juurde ja see hakkas tööle 3 tundi hiljem Vs on 18, xDrip soovitab juurde teha 1,5ü. Eks ma pean vist sõna kuulama 🙂 Ketokehad täna kõik negatiivsed.
Päeva kokkuvõte:
Vedeliku tarbimine: 2l + 4 tassi kohvi
Forxiga 5mg x 1
Humalog: 7ü päevas
Tresiba100: 14ü õhtul
Eilne päev kordub: lähen magama 17 suhkruga ja – oh-sa-pagan – xDrip lubab hüpot juba kell 4 varahommikul. Magame-vaatame!

3 päev. Kell 5.30 ajas kummaline tunne mind voodist välja. Sensor näitas 9 mmol, aga tunne oli
sellise näidu jaoks liiga veider. Näpuotsa tulemus 6,3 mmol. Start söömisele! Jabur, eks ole!
Aga mu kere on selle aasta jooksul harjunud kõrgemate väärtustega ja 6 mmol on juba vägagi hüpo.
Mida ma tahtsin siin jagada, on Forxiga toimet iseloomustav graafik- 8 mmol VS langust ilma insuliinita! Forxiga sai selle eest minult maksimum punktid! 🙂
Kahjuks päev nii ilusasti ei jätkunud- päev kui viie kõrge küüruga kaamel, aga sain vähemalt sotti, et päris ilma Humalogita ikka hakkama ei saa. Üks segav kõrvaltoime on mul siiski tekkinud- see on uimasus või selline väike pearinglus. Mitte nii tugev, et ma pikali läheksin, aga piisav, et seda märgata.
Otsustasin täna õhtul Tresiba annust vähendada ja vaadata, mis järgmistel päevadel, õigemini hommikutel saama hakkab.
Päeva kokkuvõte:
Vedeliku tarbimine: 1,5l + 2 tassi kohvi
Humalog: 6ü päevas
Tresiba100: 12 ü
KET negatiivne, suhkur vastupidi väga positiivne. Ravim töötab 🙂
Magama lähen 20 -lt alla kihutava suhkruga. Kella 5-ks hommikul peaksin olema 10 peal ja seda siis insuliinide mõjul kuna Forxigat pole võimalik xDripi algoritmi kuidagi sisestada.  Kuhu ma tegelikult oma suhkrutega maandun, selgub lähema 8 tunni pärast.

4 päev. Hommik algas selliselt – kõik, mis jääb alla 12, on minu jaoks super tulemus. Vaatame, millise pildi saan õhtul postitada. 

 

 

 

 

 

 

Lappame, lappame….. Ja ma tõesti ei saa aru, kui palju peaksin Humalogi 10 g süsivesikute jaoks nüüd Forxiga foonil tegema? Lõuna ajal söödud 40 g süsivesikuid tuli 2 ü Humalogiga 4 tunni pärast 6mmol-le. Teoorias väga hea, aga minu kerele praegu veel pisut liiga madal koos vastavate sümptomitega. Mis pani mind taas kiiresti süsivesikuid kugistama – 70 g kokku ja need ei ole 3 ü Humalogi peale kella 22 -ks veel raasugi reageerinud. Kogemused on näidanud, et ei maksa süstimisega hoogu minna kuna mingil hetkel need väikesed sutsud kumuleeruvad ja ma leian end taas higise ja värisevana köögist.
Kopsupõletikku on ka lihtsam ravida – 7-10 päeva kindla raviskeemiga antibiootikumikuur. Siin aga mõõda ja mõtle ja pole mingeid valemeid, mille järgi endale optimaalseid insuliini annuseid arvutada. Hommikul oleks insuliinitundlikkus justkui 4, õhtuks muutub see aga olematuks…
Päeva kokkuvõte:
Tubli kuhi hävinenud närvirakke. Tahaks tõesti kellegi teise kogemusi kuulda, kuidas neid insuliini annuseid paika saada. (Palun kirjutage mulle!)
Vedeliku tarbimine: 2l +2 tassi kohvi
Humalog: 8 ü
Tresiba 100: 12 ü
KET neg.
xDrip lubab hommikul kella 5-ks taas normaalseid VS väärtusi 🙂

5 päev. Tõmban siinkohal oma logiraamatule kriipsu alla. Jään Forxigat võtma. Ilmselt kuni järgmise endokrinoloogi visiidini, mis peaks olema veebruaris. Seni katsun õhtustele VS tõusudele mingi adekvaatse lähenemise leida. Kuna Tresiba annust sai vähendatud, siis proovin järgmistel õhtutel ehk teha Humalogi arvestusega 1ü = 2 mmol.

Päeva kokkuvõte:
Vedeliku tarbimine: 2 l + 3 tassi kohvi (Ootan pikisilmi, millal see suur vedeliku tarbimine kaalule mõju avaldama hakkab :))
Humalog: 10 ü
Tresiba 100: 12 ü
Kogu päeva insuliini kogus 22 ü (no ilmselt peaks ikka pisut suurem olema, arvestades õhtusi kõrgeid VS väärtusi).
KET neg.
xDrip lubab hüpot hommikul kella 5-ks. Magame- tunnetame 🙂
Luban 30 päeva pärast veelkord oma tulemustest pajatada. Seniks aga toredat advendiaega meile kõigile!

0

Suhkrunäidud randmele

Pikalt mõlgutatud mõte veresuhkru väärtusi näitavast nutikellast minu randmel sai täna hommikul lõpuks reaalsuseks! Selle realiseerumiseks on vaja vaid rida “koostisosasid” 🙂

Tehnilised vidinad:

– Libre1 sensor (60-65 eur)
– Bubble (transmitter; 180 eur). Ka MiaoMiao sobib.
– Samsung A20 (iga uuem telefon, millel on NFC funktsioon)
– Samsung Galaxy Watch3 (kindlasti sobivad ka muud kellad, aga minul kogemus siis sellisega)

Lisaks võiks käepärast olla täiendav fikseerimisplaaster, sest Bubblega tulevad kaasa vaid väikesed teibitükid, mis ei taga korralikku touchi Libre sensoriga. Esimesel korral panin peale Suprasorb F läbipaistva teibi, mis püsis kenasti peal 10 päeva ja oleks ilmselt kauemgi vastu pidanud, kui ma oleks veeprotseduuridega pisut tagasihoidlikum olnud. Elukaaslase abiga sai uus teip ilusti peale pandud.

Teisel korral panin peale üleni liimuva tagapinnaga plaastri, mis katab kenasti FSL sensori koos Bubblega ja kinnitab need omavahel tihedasti kokku. Seda plaastrit saab osta meie e-poest siit: https://sugarmill.eu/toode/ummargune-plaaster/

 

 

Äpid (Androidile), enamus pärit Galaxy Store´ist:

– xDrip+ (näitab Bubble kaudu sensori poolt loetud veresuhkru väärtusi)
– Galaxy Wearable (nutikella äpp)
– G-Watch äpp (spets äpp nutikella jaoks, mis võimaldab sihverplaadil kuvada xDrip+ -st veresuhkru väärtusi)

 

Kõik komponendid õiges järjekorras kokku “segades” saab sellise tulemuse. Pane tähele- hüperglükeemia korral on isegi sekundiseier punane!

PS! te saate kindlasti madalama veresuhkru näidu oma kellale 🙂

Tunned, et vajad abi? Võta minuga ühendust ning lepime tingimustes kokku 🙂

 

 

 

0

Mida teeb üks hormoonsüst veresuhkruga?

Olen võlgu ühe tagasiside ortopeedi külastusest.

Olin sinna minnes 100% kindel, et mind on tabanud “külmunud õla” sündroom. Kuid võta näpust – ortopeed ei olnud sugugi samal arvamusel. Valust kurnatuna palusin teha midagigi ja kompromissina otsustasime üheskoos, et vaatame, mida imet võiks teha õlaliigesesisene hormoonsüst.

Ja seda “imet” jagus kuuks ajaks! Seda ma teadsin, et hormoon ajab suhkrud sassi. Aga et see “kleebib” suhkruväärtused sinna 20 mmol kanti, oli ebameeldiv üllatus. Ma ei olnud selliseks sõiduks üldse mitte valmis.

Kuigi kannan Libre sensorit, kontrollisin sel perioodil glükomeetriga näitusid korduvalt üle, jõin teadlikult palju vett (1,5-2 l Värskat iga päev), tegin lisasüste iga 2 tunni tagant… See oli ka periood, kus käiku läksid Mission uriini testribad. Glükoos oli +++, ketokehad +. Kehakaal langes 5 kg – juhhuu! Kehvematel päevadel tegin Fiaspi kuni 30 ühikut (tavaliselt üle 15 päevas ei kulu). Tresiba annuse tõstmine osutus taas üheks “hüpolõksuks” ja andis põhjust kiirabiga suhtlemiseks. Ja ma ei tee siin reklaami- glükoosigeelid aitasid mitmel korral suhkru taas üles saada ja sain paluda kiirabil ots ringi keerata.

Ahjaa, süsti mõju valule kestis vaid 2-3 päeva. Seega minu seiklused meditsiinisüsteemis jätkuvad. Õnneks on mul väga hea ortopeed, kes minu käevalule jätkuvalt põhjust proovib leida.

Tänaseks on suhkrud rahunenud. Päikselistel päevadel aiamaal mütates on Fiaspi kogus alla 10 ühiku ja suhkur püsib minu jaoks “ebanormaalselt” pikalt alla 10 mmol.

Kogu selle jubeda perioodi jooksul sain telefonitsi tuge Tartu diabeediõde Gunnelilt- tänud-tänud! Teinekord oli vaja lihtsalt kogu seda frustratsiooni enda seest välja pritsida. Ja arsti juures käin Tallinnast Tartusse, sest pealinnas lihtsalt ei ole võimalik vastuvõtu aegu saada.

Diabeet – see on üllatusi täis elu igal sammul 🙂

“Külmunud õla” sündroom

Miskipärast on mul sel kevadel  diabeetikute sotsiaalmeedia gruppe külastades jäänud mulje, et paljud meist on hädas külmunud õlaga. Mina ise kaasaarvatult.

Minu vaevused algasid 2018, kui mu taks äkitselt rihmast rebis ja õlavarde lõikas terav valu. Sain taastusravi koos ultraheli protseduuriga, massaaži, ravivõimlemist. Tulemus oli mitte päris null, aga siiski selline niru, et spordiklubis kätekõverdusi teha ja hantleid tõsta ei saanud. Kõige valutum oli harrastada ujumist ja käisin seetõttu kohe kaks korda algajate ujumiskursustel 🙂

Selleks reedeks sain kauaoodatud ortopeedi aja ja olen valmis ära kannatama ka liigesesüstid kui vaid valust vabaks saaks. Ootused ja lootused on mäekõrgused…

Surfates internetiavarustes ja konsulteerides dr. Google´iga, leidsin emakeelse infovoldiku külmunud õla kohta. Koostajaks Ortopeedia Arstid AS. Usun, et nad ei pahanda, kui selle infovoldiku pildi siia üleslaadin. Kliki pildil ja Sind suunatakse nende kodulehele infovoldikut lugema.
Ahjaa, diabeetikutel on taas jackpot – 20% suurem võimalus endale see vaevus saada.

0

Hüpost hüposse

Viimased paar-kolm nädalat on mulle puust ja punaseks selgeks teinud, et diabeet ei ole mingi “asi”, et sätid ühel päeval oma pika ja lühikese insuliini paika ja purjetad selle skeemiga igavesti. Sel suhkruhaigusel on põrgulise hing ja ei või iial teada, mis talle ühel päeval enam ei meeldi 🙂

Ise pean kogu jama põhjuseks kuid kestvat kroonilist närvivalu, mis võttis une ja tegi must korraliku koduse “tulehargi”. Süüdistasin veresuhkru kõrgetes väärtustes magamatust ja pidevat valu. Kui lühikese insuliiniga korrigeerimine enam ei õnnestunud, läksin pika insuliini kallale. Jõudsin 15-lt ühikult 22-ni. Samal ajal otsustasin Fiaspilt tagasi Novorapidile minna kuna olin pähe võtnud, et kehakaalu tõusus pole süüdi mitte minu suur suu, vaid loomulikult Fiasp. Tagantjärele tarkus on täiesti mõttetu tarkus….

Põhimõtteliselt oli päevarežiim paigas: hüpost hüposse ja nii 2 kuni 3 korda ööpäevas. Üks ühik Novorapidi tõmbas suhkrut alla 3-5 mmol, maksimum toimega 3-4 tundi pärast söömist. Loomulikult suutsin >20 suhkrute juures selle aja jooksul teha veel korrigeeriva süsti ja nii see trall kestis. Tegelikult kestab tasapisi tänaseni – igal öösel kell 4 karjub mu CGM “veresuhkur kukub kiirelt”. Nii ma istun maakodus öösel teleka ees, vaatan ERR uudiseid ja söön leiba keefiriga… ja mõtlen morbiidseid mõtteid, et nii see diabeetiku lõpp võibki tulla- hüpo, südame rütmihäired, paanika-jaanika. Pagan, see viimane on ikka väga kiire tulema kui enam magusat alla neelata ei suuda ja glükomeetri ekraanil on allapoole otsaga nooled.

Tänane seis oli näiteks selline:

VS enne lõunasööki 14 mmol
Lõunasöök kell 14.00: 30 g süsivesikuid (2 keskmist keedukartulit, hakkliha) / 4 ühikut Fiaspi vahetult enne sööki. (Ma tõesti eeldasin, et VS jääb 14 pidama või langeb 12-ni. Tühjagi!)
Kell 18 on veresuhkur 21.
Kuna Fiaspi max toimeaeg on 6 tundi, ei julge ma hetkel veel midagi juurde teha, sest olen kogenud, et selline lisasüst võib vallandada kiire sõidu hüposse.

Olen lugenud läbi oma insuliinide SPC-d, googeldanud ja enda jaoks kõrvale pannud sellised tabelid, mis aitavad aru saada, millal on ohutu teha lisasüste kartmata kiiretoimelise insuliini kumuleerumist ja hüpot. Aga praktikas pole kõik nii üks-üheselt toimiv 🙂

Mis ma veel ette võtan? Lülitan oma CGM-il VS prognoosimise funktsiooni välja. Üks hea tuttav diabeediarst ütles, et CGM-iga diabeetikud kipuvad oma suhkruid üle ravima 🙂

 

KIIRETOIMELISED

-aspart-insuliin (Fiasp, Novorapid)
-lispro-insuliin (Humalog, Insulin Lispro Sanofi)
-glulisiin-insuliin (Apidra)

LÜHITOIMELISED
-regular ehk humaaninsuliin (Humulin R)

KESKMISE TOIMEGA
-NPH (Humulin N)

PIKATOIMELISED
-glargiin-insuliin (Lantus, Toujeo)
-degludek-insuliin (Tresiba)
-detemir-insuliin (Levemir)

 

Numbri-inimestele eelmine graafik konkreetsete numbritega.

Praktilised nõuanded

Ägedad haigused, eriti kui nendega kaasneb palavik, on insuliinravi saavatel diabeedihaigetel alati tõsiseks väljakutseks. Põletikuline haigus tõstab tavaliselt veresuhkru taset märkimisväärselt. Miks see nii on ja mida saame ise oma seisundi kontrollimiseks ära teha?

 

Miks insuliinivajadus suureneb?

Haigus on keha stressiseisund, mille käigus suureneb insuliini antagonistide (ehk insuliini toimele vastutöötajate) sekretsioon. Selle tulemusena on  insuliin vähem efektiivne ja veresuhkru kontrolli all hoidmiseks diabeetiku insuliinivajadus suureneb.

Tervetel inimestel suurendab kõhunääre automaatselt insuliini sekretsiooni, hoides sel moel veresuhkru taset normis. Diabeetik peab insuliiniannuseid suutma ise kohandada lähtudes oma veresuhkru tasemest.

 

Insuliini annuste suurendamine

Haiguspäevadel tuleks veresuhkru taset mõõta esialgu iga kahe tunni tagant.Täiendavaid kiire (lühikese) insuliini annuseid manustatakse iga 2 kuni 4 tunni järel vastavalt mõõtmistulemustele lisaks sellele insuliini annusele, mida süstitakse söödud süsivesikute jaoks.

Haiguspäevadel on soovitav hoida veresuhkru taset vahemikus 8-10 mmol/l. Kui veresuhkur on üle 10 mmol/l, on vaja täiendavaid kiiretoimelise insuliini süsteid. Üks lisaühik kiiret (lühikest) insuliini vähendab veresuhkru taset keskmiselt 1-4 mmol/l, sõltuvalt individuaalsest insuliinitundlikkusest. Reegel 100 võib aidata leida õige lisainsuliini annuse.

 

Teadke 100-reeglit

Arvutage oma päevane insuliini doos liites pikatoimelisele insuliinile päeva jooksul tehtud kiiretoimelise (lühikese) insuliini annused.
Näit. saate 60 ühikut kokku.

(Artikli autor kasutab Libre+Miaomiao+xDrip+ kombinatsiooni, kuhu märgib kõik tehtud insuliini annused. Aternatiivina sobivad ka diabeedipäevikusse tehtud sissekanded, et leida 24 tunni insuliini doos. Kui elektroonsed või kirjalikud märkmed puuduvad, on raske täpset doosi arvutada)

 

Jagage 100 ööpäevase insuliini annusega

100/60= 1,66

Selle näite korral langetab 1 lisaühik kiiretoimelist insuliini  veresuhkrut 1,66 mmol/l võrra ehk see on teie insuliinitundlikkus.

 

Arvutame lisainsuliini annuse:

Mõõdetud VS tase – eesmärk VS tase = lisainsuliini annus
                 insuliinitundlikkus

ehk pannes võrrandisse numbrid

15 mmol/l – 8 mmol/l = 4 ühikut kiiretoimelist insuliini
                1,66

Haiguspäevadel vähendavad stressihormoonid (adrenaliin, kortisool) süstitud insuliini efektiivsust ja lisainsuliini vajadus võib olla tavalisest suurem. Kui teie veresuhkru tase tõuseb jätkuvalt sõltumata lisainsuliini annusest, võib lisainsuliini kogust suurendada 30-50% tavalisest annusest, mõõtes veresuhkru taset iga 1-2 tunni järel ning juues samal ajal ka palju mineraalvett.

Stressihormoonide tase organismis võib suureneda ka kroonilise valu korral ja viia insuliiniannuste märkimisväärsele suurenemisele.

Kui on olemas  kodune ketokehade määramise võimalus (verest või uriinist), tuleks seda kasutada ja tulemuste järgi tegutseda.

Kui teie üldine enesetunne on märkimisväärselt halvenenud, peate otsima erakorralist abi.

 

Ketoonide enesetestide tulemuste tõlgendamine

 

Sõrmeotsa verest mmol/l Uriini testriba

(+, ++, +++)

Mida peaksid tegema
<0,6 Muutusteta või väike muutus (+) Normaalne tulemus. Erimeetmete vajadust ei ole. Kui teie VS on kõrgenenud, kasutage kiiretoimelist insuliini vastavalt oma raviarsti juhistele.
0,6 – 1,5 ++ Ketoonide tase veidi kõrgenenud. Kui VS on >10 mmol/l, kasutage kiiretoimelist insuliini vastavalt oma raviarsti juhistele. Kontrollige 2 tunni pärast veresuhkrut ja ketoone.
1,5 -3,0 +++ Suurenenud ketoatsidoosi oht. Tarbige rohkem vedelikku. Manustage kiiretoimelist insuliini (näiteks 30 – 50% rohkem), kui oleks vajalik ainult kõrge veresuhkru korrigeerimiseks. Halva enesetunde või veresuhkru taseme languse korral pöörduge EMOsse.
>3,0 +++ Ketoatsidoosi kõrge oht. Pöörduge viivitamatult EMOsse

 

Mõne päeva vältel esinevat kerget palavikku ravitakse tavaliselt täiendava insuliiniga. Haiguse progresseerumisel võib osutuda vajalikuks suurendada ka pikatoimelise insuliini annust. Pikatoimelist baasinsuliini võib olla vaja suurendada kuni 25% iga kraadi kohta, mis ületab hommikul kaenla alt mõõdetuna 37,5ºC. See vähendab kiiretoimelise insuliini lisamise vajadust, ehkki võib olla vaja täiendavaid annuseid. Vaatamata insuliiniannuse tõusule tuleb teie veresuhkru taset jälgida iga kahe kuni nelja tunni järel.

 

Joomine ja söömine haiguspäevadel

Dehüdratsiooni vältimiseks on lisaks insuliiniannuste lisamisele oluline ka rohke vedeliku tarbimine.

Kõrge veresuhkur suurendab uriinieritust ja haigus – eriti palavik – suurendab higistamist ja kuivatab seetõttu keha.

Dehüdratsiooni vältimiseks peaks täiskasvanud inimene haiguspäevadel jooma vähemalt 1,5–2 liitrit vedelikku (mineraalvesi, lahjendatud mahl, supid jne). Sobiv vedeliku manustamise kiirus on 1-2 dl/tunnis.

Samuti tuleks tagada piisav süsivesikute tarbimine, isegi kui söögiisu ei ole. Haiguspäevadel on soovitatav tarbida mingil kujul vähemalt 150 g süsivesikuid.

Püsime kodus, peseme käsi ja jääme terveks!

Allikad:

https://www.terveyskyla.fi/
http://www.diabetesandme.hscni.net/
26 aastat isiklikku T1D staaži ja terve mõistus

Ketokehad. Kas, kes ja millal?

Ketoatsidoos on dekompensatsioonis T1 diabeedi iseloomulik tunnus. Ketoatsidoosi enda avaldumine võib indiviiditi olla erinev. Iseenda kogemuste põhjal saan öelda, et esimesena annab märku süda (ekstrasüstolite näol).

Ketokehasid peaksid kontrollima ka T2D, kelle raviskeemi on lisatud SGLT2 inhibiitorid. Sellekohase soovituse peaksid patsiendid saama oma raviarstilt (perearst, endokrinoloog).

Sagedaseim põhjus kogu suhkrumajanduse peapeale pööramisel on viirushaigus. Suurenevad insuliinidoosid ja vedeliku vajadus, söögiisu kaob jne. Olen kindel, et enamus diabeetikuid on sellisel perioodil olnud hädas kõrgete veresuhku väärtustega. Ja selle foonil võib areneda ketoatsidoos. Järgneva teksti olen võtnud Vikipeediast. Viide allikale teksti lõpus.

 

Ketoatsidoos on ainevahetushäire, mida iseloomustab ketokehade kõrgenenud tase veres ja metaboolne atsidoos.

 

Ketokehad ja diabeet

Ketokehad on atsetoained. Inimese organismis on peamised atsetoained atsetoatseaat ja 3-hüdroksübutüraat. Kui organismis on ketogeenne aktiivsus suur, on hingeõhus tunda atsetooni lõhna.

Ketoatsidoos (diabeetiline)

Ketoatsidoos on diabeetikutel tekkida võiv ohtlik seisund, mis on põhjustatud insuliinivaegusest või hüpoglükeemiast.

Mida täielikum on insuliinivaegus, seda intensiivsem on rasvade lõhustamine rasvkoes ja seda enam vabaneb verre ka rasvhappeid. Tekib olukord, kus rasvhappeid tuleb põletada energia saamiseks, kuid rasvhapped ei põle lõpuni, sest glükoos ei pääse rakkudesse ning seda ei saa seal põletada. Tagajärjeks on ketoainete põhjustatud happemürgisus (ketoatsidoos), juhul kui organism ei saa kiiresti lisaks vajalikul määral insuliini. Algava ja juba arenenud ketoatsidoosi korral on vere suhkrusisaldus alati suur ja uriinis on alati ohtralt nii suhkruid kui ka ketoaineid. Nende ainete sisaldus veres ja uriinis kasvab kiiresti senikaua, kui süstitakse vajalik kogus lisainsuliini.

Ketoatsidoos võib tekkida diabeetikul ka hüpoglükeemia (liiga väike suhkrusisaldus veres) korral, kui veres on liiga vähe glükoosi, ei piisa selle põlemisest rakkudes, et põletada rasvhapped täielikult. Sellises olukorras nimetatakse ketoaineid näljahapeteks.

Ketoatsidoosi tunnused

 • – iiveldus ja oksendamine
 • – dehüdratsioon ehk janu
 • – puuvilja- või atsetoonilõhnaline aroom hingeõhus
 • – kiire kaalulangus
 • – raskendatud või sügav, meeleheitlik hingamine
 • – kõhuvalu
 • – kiirenenud südamerütm
 • – segadusseisund ja/või desorientatsioon
 • – kooma

 

Ketokehade mõõtmine verest või uriinist

Ketokehi peaks mõõtma, kui veresuhkur ületab 17 mmol/l või kui veresuhkur on olnud pikemat aega üle 13 mmol/l.
Diabeetilist ketoatsidoosi diagnoositakse tavaliselt vere- ja uriinianalüüside abil, mis mõõdavad ketoonide sisaldust veres või uriinis.

 

Ketokehade testi tulemused

 • – alla 0,6 mmol /L – normaalne vere ketooni väärtus
 • – 0,6 kuni 1,5 mmol /L – näitab, et toodetakse rohkem ketoone kui tavaliselt, testida hiljem uuesti, et näha, kas väärtus on langenud
 • – 1,6 kuni 2,9 mmol /L – suur ketoonide sisaldus, võib esineda ketoatsidoosi oht. Soovitatav on pöörduda oma raviarsti poole.
 • – üle 3,0 mmol /L – ketoonide ohtlik tase, mis vajab viivitamatut arstiabi

 

Ketoatsidoosi vältimine

 • – Veresuhkru taseme kontrolli all hoidmine;
 • – endokrinoloogi antud raviplaani järgimine;
 • – viirushaiguse korral tuleb veresuhkrut kontrollida tavalisest sagedamini; kui see on korduvalt üle 13 mmol/l, tuleb iga 4–6 tunni järel määrata ketoone ka verest või uriinist.

Loe Mission uriini testribade kohta lähemalt siit. (kliki toote pildil)

Allikad

Laste diabeetilise ketoatsidoosi ravijuhend 2002

https://abmedical.ee/diabeet-kasulikku-lugemist/diabeetiline-ketoatsidoos-mis-see/

“Diabeet”. Tõlgitud teosest “Diabetes”, Kustannus Oy Duodecim ja Suomen Diabetesliitto ry.

 

Originaaltekst: https://et.wikipedia.org/wiki/Ketoatsidoos

 

Koroonaviirus ja diabeetik

Leidsin Soome Diabeediliidu kodulehelt juhised diabeetikutele palavikuga kulgeva nakkushaigusega kodus hakkama saamiseks. Tegin sellest vabatõlke ja tõesti loodan, et sellest on kellelegi kasu. Viide originaalartiklile on lehekülje lõpus.

 

Miks on koroonaviirus eriti ohtlik diabeetikutele? Kuidas saab diabeetik ennast hoida palavikuga kulgeva nakkushaiguse ajal?

Uus koroonaviirus põhjustab gripilaadseid sümptomeid, sealhulgas köha, kurguvalu, palavikku, õhupuudust, lihas- ja peavalusid.

Diabeetikud kuuluvad koroonaviiruse riskirühma. TERVEYDEN JA HYVINVOINNIN LAITOS (THL) veebisaidil on kirjas, et tõsiseid hingamisteede viirushaigusi – sealhulgas koroonaviiruse nakkust – esineb sagedamini krooniliste haigustega eakamatel inimestel (diabeet, südame- või kopsuhaigus).

Kui teil on 14 päeva jooksul pärast koroonaviiruse epideemia piirkonnast lahkumist tekkinud kõrge palavik koos hingamisteede sümptomitega, näiteks köha või hingeldus, või kui olete olnud tihedas kontaktis koroonaviirusega patsiendiga, helistage oma arstile või tervisekeskusesse. Sealt leiate juhised ravi otsimiseks.  Soome Diabeediliidu ülemarst Pirjo Ilanne-Parikka vastab allpool diabeetikute ja nende lähedaste murelikele küsimusele ning tuletab meelde, kuidas saab diabeetik end ise kodus ravida.

 

Miks on koroonaviirusnakkus diabeetikutele ohtlik?

 

 • – Palavikuline nakkushaigus on kehale alati stressirohke seisund. Suur osa diabeetikutest on eakad inimesed, kellel on lisaks diabeedile ka muid tõsiseid haigusi, näiteks südame- ja neerupuudulikkus ning hingamispuudulikkus. Neid seisundeid võib lisandunud põletik oluliselt raskendada.
 • – Palavikuline nakkushaigus võib kergesti põhjustada keha dehüdratsiooni ehk vedelikupuudust organismis, mis võib alandada vererõhku, vähendada veres soolade (naatriumi, kaaliumi) taset ning nõrgendada neerufunktsiooni. Neerupuudulikkuse olemasolu korral on oht selle süvenemiseks.
 • – Nakkushaigused suurendavad insuliinivajadust ja veresuhkru tase tõuseb üldiselt sõltumata diabeedi tüübist. Kõrge veresuhkur suurendab uriinieritust, mis soodustab omakorda vedelikupuudust organismis.
 • – Kõrge veresuhkur pikendab ka haigusest paranemist ja võib soodustada tüsistuste teket nagu kopsupõletik, keskkõrvapõletik ja sinusiit (põskkoopapõletik).
 • – 1.tüüpi diabeedi ja 2. tüüpi diabeedi korral võib suurenenud insuliinivajadus ja stressihormoonid põhjustada happemürgitust ehk ketoatsidoosi, kui insuliini annuseid ja vedeliku tarbimist ei suurendata piisavalt. Happemürgitus ehk ketoatsidoos on eluohtlik seisund.

 

Mida peaks diabeetik palavikuga kulgeva nakkushaiguse korral igapäevaselt tegema?

 

 • – Haiguspäevadel on oluline piisav vedeliku tarbimine. Enamiku inimeste jaoks on see vähemalt 1,5–2 liitrit päevas või 1–2 detsiliitrit tunnis, näiteks vesi, vähese süsihappegaasi sisaldusega mineraalvesi, lahjendatud mahl, supid jms.
 • – Palavikku saab ja tuleb langetada paratsetamooli preparaatidega
 • – Kui ei ole söögiisu, peaks siiski sööma süsivesikuid vähemalt 150 g päevas
 • – Üldiselt proovige hoida veresuhkru taset vahemikus 6-10 mmol/l
 • – Kui kasutate vererõhuravimeid, on soovitatav mõõta vererõhku 1-2 korda päevas. Kui teie vererõhk langeb alla 100 mmHg, pöörduge oma arsti või erakorralise meditsiini osakonna poole

 

Kui teil on 2.tüüpi suhkurtõbi koos tableti- või baasinsuliinraviga, pidage meeles:

Mõõtke veresuhkru taset iga 4 tunni järel. Palavikuga kulgeva põletikulise haiguse korral, kui enesetunne on langenud, katkestatakse metformiini ja antidepressantide manustamine. Kui teie veresuhkru tase tõuseb pidevalt üle 14 mmol/l või kui teie enesetunne on järsult halvenenud, pöörduge edasise ravi saamiseks kohaliku kliiniku või erakorralise meditsiini osakonda.

Kui olete täiskasvanud 1. tüüpi diabeetik või insuliinravil olev 2.tüüpi diabeetik, pidage meeles:

Kontrollige oma veresuhkru taset iga 2–4 ​​tunni järel. Söögikorra ajal süstige söödud süsivesikute järgi lühikest insuliini koos täiendava lühikese insuliini annusega, kui teie veresuhkru tase on enne söömist üle 7-8 mmol/l. Te peaksite olema teadlik, kui palju üks ühik (1 ühik) lühikest insuliini alandab teie veresuhkrut tavaliselt. Sõltuvalt täiskasvanute insuliini üldannusest langetab üks ühik veresuhkrut tavaliselt 1-4 mmol/l. Haiguspäeval võib stressihormoonide mõju suurendada teie vajadust täiendava insuliini järele. Kui teie veresuhkur on söömise järgselt kahe tunni pärast kõrgem kui 10 mmol/l ja tõuseb endiselt, võite lisada 1–4 ühikut lühikest insuliini. Kontrollige sellisel juhul oma veresuhkrutaset regulaarselt.

 

Kui teil on ketokehade mõõtmise võimalus (verest või uriinist), mõõtke ketoone iga 4 tunni järel. Kui ketoonide sisaldus on tõusnud (veres üle 0,6 mmol/l või uriinis ++), toimige järgmiselt:

 • – Ketoonid veres 0,6–1,5 mmol/l või uriinis ++: kui teie veresuhkur on üle 10 mmol/l, korrigeerige kõrget veresuhkru taset, kontrollige kahe tunni pärast uuesti veresuhkru taset ja ketoone.·
 • – Ketoonid veres 1,5–3,0 mmol/l või uriinis +++: suurenenud ketoatsidoosi oht, juua rohkem vedelikku ja süstida lühikest insuliini, et langetada kõrget veresuhkru taset. Annus võib olla tavapärasest 30-50% suurem. Lisaks, kui teil on halb enesetunne või kui teie veresuhkur ikkagi ei lange, pöörduge oma arsti poole.·
 • – Ketoonid veres üle 3,0 mmol / l või uriinis +++: ketoatsidoosi oht on suur. Pöörduge kohe oma arsti poole või viivitamatult haiglasse, kui teil on halvenenud üldseisund (enesetunne), kõhuvalu või iiveldus.

Kui teil pole ketokehade mõõtmise võimalust, küsige seda oma ravikeskusest. Uriinist määratavate ketokehade testribad on apteekides saadaval. Need pole nii täpsed kui vereanalüüs kuid on siiski indikatiivsed.

Kui olete 1. tüüpi diabeediga laps (või lapsevanem), pidage ka seda meeles:

lastel on tavaliselt olemas selged haiguspäevade juhised nende raviarstilt ja enamikul lastel on olemas ka verest ketokehade mõõtja. Järgige raviasutuse poolt antud juhiseid ja pöörduge kohalikku haiglasse, kui teie laps ei joo piisavalt, veresuhkru või ketoonide sisaldus on kõrge ja seda ei korrigeerita.

 

Pöörduge haiglasse, kui teil esinevad järgmised sümptomid

 

 • – Kui palavik on kõrge ja see püsib pikka aega (rohkem kui 3 päeva).
 • – Kui teie veresuhkur on selgelt kõrgenenud (> 14 mmol/l) ja pärast korduvaid insuliini süste ei saa te veresuhkrut alla.
 • – Kui teie veres on ketoonide sisaldus üle 3 mmol/l.
 • – Kui teie enesetunne halveneb.

Originaalartikkel on leitav: https://www.diabetes.fi/yhteiso/ajankohtaista/miksi_koronavirus_on_vaarallinen_erityisesti_diabeetikoille_miten_diabeetikko_hoitaa_itseaan_kuumeisen_tulehdustaudin_aikana.22423.news?fbclid=IwAR3l5W3L-OjmeX4XJgxhL3kX0_nIg3HMQ59jJgl9oJjwI-GVFeXjPlxI7Pk

Täiskasvanute CGM-d – kättesaadavus ja lühiinfo

Tänane postitus on kindlasti abiks päris algajale diabeetikule, kel pole CGM-dest vähimatki aimu. Nagu tal pole päris täit arusaamist veel oma uuest sõbrast- diabeedist. Et oma uue sõbra trikkidest paremat ülevaadet omada (ja ka enda parema tuleviku nimel) tasub CGM-i investeerida ning kasutada selle süsteemi kõiki võimalusi. Pean siinkohal silmas igapäevaste süsivesikute- ja insuliiniannuste sisestamist, et veresuhkru suurtele kõikumistele põhjus leida ja oma raviskeemi või dieeti selle põhjal mõistlikult muuta.

Libre ja Dexcomiga on mul endal kogemused olemas, S7 ja Guardian Connectiga mitte. Libre ja Dexcomi kohta saab asjalikku nõu Facebooki gruppidest (Freestyle Libre Eesti ja Dexcom Eestis), S7 ja Guardiani kohta annavad põhjalikku infot toodete maaletoojad (www.cgm.ee ja www.abmedical.ee)

Tänasel päeval ei ole täiskasvanutel võimalik ühtegi CGM-i Haigekassa toel soetada. Loodame ja ootame, et lähiajal see muutub 🙂

 

 

Guardian Connecti juures paluti mul teha mõned täiendused:

 • – alarme on võimalik seadistada nii madalate kui ka kõrgete versuhkruväärtuste jaoks
 • – Haigekassa soodustus lastele kehtib kuni nende 19. aastaseks saamiseni.
0